small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.01.2025

Królestwo galaktyk


Stanisław Bajtlik

(CAMK, Warszawa)


Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



18.02.2013

Fale grawitacyjne


Michał Bejger (CAMK, Warszawa)


Bezpośrednia, eksperymentalna obserwacja fal grawitacyjnych stanowi duże wyzwanie dla teoretyków i inżynierów. W wykładzie opiszę czym są fale grawitacyjne, dlaczego i jak staramy się je rejestrować, oraz jakie obiekty astrofizyczne są ,,dobrymi'' źródłami fal.


25.02.2013

Zderzenie Drogi Mlecznej z Andromedą


Ewa L. Łokas (CAMK, Warszawa)


Droga Mleczna i galaktyka w Andromedzie to najbardziej masywne składniki Grupy Lokalnej galaktyk. Niedawne dokładne pomiary prędkości Andromedy prowadzą do wniosku, że za kilka miliardów lat dojdzie do zderzenia obu obiektów. W wyniku tej kosmicznej katastrofy powstanie duża galaktyka eliptyczna, jakich wiele obserwujemy we Wszechświecie. W trakcie wykładu omówione zostaną najnowsze obserwacje oraz symulacje N-ciałowe pozwalające opisać ten proces.