Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.
Arkadiusz Olech (CAMK, Warszawa)
Rok 2013 zapowiada sie rokiem jasnych komet. Az trzy z nich maja duze szanse byc bez problemow widoczne golym okiem. Rekordzistka, kometa C/2012 S1 (ISON) moze byc jasniejsza od planety Wenus. Najbardziej optymistyczne prognozy mowia o jasnosci porownywalnej do Ksiezyca w pelni. Bedzie na co popatrzec...
Stanisław Bajtlik (CAMK, Warszawa)
Od czasu do czasu świat dowiaduje się o niezwykłych pomyłkach naukowców. Nadświetlne neutrina, zimna fuzja, kanały na Marsie, promienie N i wiele, wiele innych doniesień trafiło na kilka dni, tygodni, czasem miesięcy, a nawet lat na czołówki gazet. Zdarzało się, że takie fałszywe informacje były potwierdzane przez innych uczonych. Zwykle jednak szybko były demaskowane – na ogół tym szybciej, im bardziej wydawały się niezwykłe. Spotkanie będzie poświęcone takim wielkim i głośnym wpadkom nauki. Nie chodzi o błędne teorie, nie chodzi o oszustwa ani pseudonaukowych hochsztaplerów, często działających na polityczne zamówienie. Te „wielkie wpadki”, o których będzie mowa, łączy to, że były dokonane przez uczonych o ustalonej renomie, doświadczonych, pracujących w szanowanych instytucjach, posługujących się uznaną metodą naukową. Chodzi więc nie o wynaturzenia nauki, ale o wpadki w ramach naukowej praktyki. Jak i dlaczego do nich dochodzi? Jakie są ich cechy wspólne? Jak nauka oczyszcza się z błędnych wyników? Czy można je całkowicie wyeliminować? Czy wpadki to kompromitacja nauki, czy też falsyfikacja sensacyjnych doniesień to powód do dumy? Czy możemy być pewni, że w dzisiejszej nauce nie żyjemy w fałszywych przekonaniach wynikających z niesfalsyfikowanych „wielkich wpadek”?
Michał Różyczka (CAMK, Warszawa)
Wykład zaczyna się od wyjaśnienia, dlaczego niektóre gwiazdy kończą ewolucję potężną eksplozją zwaną wybuchem supernowej lub krótko supernową. Następnie przedstawione są niektóre historyczne supernowe, w tym supernowa 1987A. Kolejne z omawianych zagadnień to teoretyczne oceny częstości wybuchów, które każą spodziewać się, że niebawem możemy być świadkami kolejnego takiego spektaklu. Szczegółowo przedstawione są dwie kandydatki na supernowe - Betelgeza w gwiazdozbiorze Oriona i Eta Carinae w gwiazdozbiorze Kilu.
Anna Barnacka (CAMK, Warszawa)