small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.01.2025

Królestwo galaktyk


Stanisław Bajtlik

(CAMK, Warszawa)


Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



08.04.2013

Ziemia 2.0


Kamil Złoczewski (Centrum Nauki Kopernik, Warszawa)



15.04.2013

Nagrody Nobla w dziedzinie astrofizyki


Mateusz Janiak (CAMK, Warszawa)


Wykład ma na celu przegląd historyczny nagród Nobla w dziedzinie fizyki, które miały związek z astrofizyką. Omówione zostaną odkrycia, które bezsprzecznie należą do dokonań astrofizyki takie jak obserwacja mikrofalowego promieniowania tła, nagrody przyznane za dokonania na skraju fizyki i astronomii (np. nagroda za odkrycie promieniowania Czerenkowa), a także prace należące do "czystej" fizyki, które jednak wywarły ogromny wpływ na astronomię.


22.04.2013

Wieści z Marsa


Alosza Pamiatnych (CAMK, Warszawa)


Zostaną przedstawione główne naukowe wyniki pracy rozmaitych aparatów kosmicznych, badających Marsa: dwóch lazikow - dzialajacego od 9 lat Opportunity oraz nowego Curiosity, a także kilku automatycznych stacji kosmicznych na orbitach wokół Marsa. Będą krótko omówione również możliwości załogowych lotów na Marsa oraz bardziej oddalone cele i perspektywy jego kolonizacji.