small pl CAMK logo

Spotkania z astronomią

Wykłady odbywają się w okresie od października do czerwca, raz w miesącu, w poniedziałki o godzinie 18:00.
 

 


 

Najbliższy wykład popularny



20.01.2025

Królestwo galaktyk


Stanisław Bajtlik

(CAMK, Warszawa)


Na nocnym niebie widzimy, nieuzbrojonym okiem, kilka tysięcy migoczących gwiazd. Mogłoby się wydawać, że to one skupiają materię we Wszechświecie. Że są podstawowymi "cegiełkami", wyznaczającymi strukturę Kosmosu. Okazuje się jednak, że to nie same gwiazdy ale ich skupiska - galaktyki są tymi wyznacznikami. Galaktyki są skupiskami setek miliardów gwiazd i to one decydują o strukturze Wszechświata oraz jego ewolucji. O ich istnieniu przekonaliśmy się zaledwie ok. 100 lat temu. Czym są galaktyki, jak powstały, jak się zmieniały, czym się różnią między sobą, jaki będzie ich los, w jakiej my mieszkamy? O tym będzie ten wykład.


 

Formy uczestnictwa:

 


 

Pełna lista Spotkań z Astronomią



07.10.2013

Obiekt czelabiński


Kamil Złoczewski (Centrum Nauki Kopernik, Warszawa)


W lutym 2013 roku nad południową Rosją przeleciała ognista kula. Obiekt kosmiczny o rozmiarach kilkunastu metrów wybuchł i spowodował obrażenia około 1,5 tysiąca ludzi. Co możemy zrobić by uchronić ludzkość przed taką katastrofą?Czy podzielimy los dinozaurów?


14.10.2013

O maszynie różnicowej Charlesa Babbage'a i innych starych komputerach


Andrzej Krasiński (CAMK, Warszawa)



21.10.2013

Ile ważą galaktyki?


Andrzej Sołtan (CAMK, Warszawa)


Zazwyczaj pytamy raczej o masy obiektów astronomicznych, gdyż na ogół pojęcie ciężaru w astronomii nie ma sensu. Przedstawię metody wyznaczania masy "wielkich" ciał niebieskich, tj. galaktyk i gromad galaktyk. Astronomowie długo nie byli pewni, dlaczego niemal zawsze masa całej galaktyki jest wyraźnie wieksza niż suma mas gwiazd wchodzących w jej skład, a także, dlaczego gromady galaktyk wydawały sie mieć znacznie większą masę, niż suma mas galaktyk składowych


28.10.2013

Kosmiczni degeneracji - o białych karłach, gaiwazdach neutronowych i czarnych dziurach


Michał Bejger (CAMK, Warszawa)


Oprócz ,,zwyczajnych'' gwiazd we Wszechświecie znajdują się także inne interesujące obiekty, które świecą, często bardzo jasno, korzystając z niestandardowych źródeł energii. Wykład opisuje historię powstawania i budowę obiektów zdegenerowanych, ostatnich etapów ewolucji gwiazd: białych karłów, gwiazd neutronowych i czarnych dziur, a także przybliża to, czego możemy dowiedzieć się o mikro- i makrofizyce studiując te obiekty.